Čeština (Česká republika)Русский (Россия)Slovenčina (Slovensko)

Anketa

Uznávate fotenie za peniaze alebo preferujete slobodnú tvorbu ?
 

Môj účet

Odkazy

Eshop mé manželky
Česká metalová kapela


Třetí dimenze s Katarínou a Olegem
Štvrtok, 11 Jún 2015 22:19


Konečně jsem se odhodlal i k úpravě stereoskopických (3D) snímků, pořízených při květnovém focení. Snímky jsem vložil do samostatné podgalerie, neboť je pro jejich zobrazení využíván odlišný prohlížeč, tak jsem je nechtěl míchat s těmi klasickými.

Dlouho jsem tímto způsobem nefotil, neboť jsem neměl čím, takže nelze předpokládat, že by to hned napoprvé bylo dokonalé. Bohužel jsem to v jistých ohledech podcenil a nerespektoval některá pravidla, jako je vzdálenost nejbližšího objektu vzhledem k bází fotoaparátu. V tomto případě by neměl být žádný předmět, včetně i například stébel trávy, blíže něž něco přes dva metry. To tak úplně nevyšlo.

Při zpracování jsem se snažil dodržovat stereoskopické okno (byť drobné odchylky tam zřejmě jsou), v důsledku čehož však, z výše uvedených důvodů došlo k překročení maximální přijatelné míry deviace. 

V praxi to znamená, že pokud se sledování 3D materiálů, ať už filmů nebo fotografií, nevěnujete příliš často, tak Váš mozek nemusí prostor zachycený ve snímcích správně pochopit. Vyhráno ale nemáte ani v případě, že je Váš mozek dostatečně tolerantní a snímky uvidíte tak, jak bylo zamýšleno. I přes to totiž mohou způsobit bolest hlavy. 

Na druhou stranu, není jich mnoho, takže případné obtíže by teoreticky neměly mít dostatek času se projevit. 

Taky jsem nezvolil scény úplně vhodné pro 3D, neboť jsou celkově příliš ploché a hodí se spíše pro klasickou fotografii.

Dále, u anaglyphu v případě těchto konkrétních snímků vznikají různé "duchy", proto doporučuji použít kvalitnější zobrazovací technologie, které těmito neduhy netrpí a snad by neměly nastat ani výše zmiňované potíže.

Osobně jsem si snímky prohlížel jak na aktivním 3D CRT monitoru, na kterém jsem je ostatně i zpracovával, tak na pasivní 3D televizi značky LG. O poznání lépe vypadaly v podání pasivní technologie, nicméně v obou případech z nějakého důvodu platí, že prostorovost je nejvíce patrná v případě, že se na snímek díváte co nejvíce odspodu. Tedy alespoň v případě mých očí to tak funguje. 

I přes výše uvedené tedy přeji příjemný prostorový zážitek a příště už to snad bude lepší. Ostatně, pro tentokrát nebylo 3D primární formou záznamu a spíše jsem jen chtěl vyzkoušet nový foťák.