Čeština (Česká republika)Русский (Россия)Slovenčina (Slovensko)

Anketa

Uznávate fotenie za peniaze alebo preferujete slobodnú tvorbu ?
 

Môj účet

Odkazy

Eshop mé manželky
Česká metalová kapela


Focení s Cathalií + zálohování fotografií
Piatok, 19 Jún 2015 00:50


V neděli jsem fotil poněkud nečekaně a neplánovaně s modelkou Cathalií, o čemž ostatně padla zmínka již v novinkách minulých. Jednalo se o focení po delší době, byť zdaleka to nebyla prodleva natolik dlouhá, jako tomu bylo kupříkladu v případě Mirky. 

Naposledy jsme s Katkou fotili koncem minulého roku, tedy v době, kdy jsme spolu ještě chodili. Nyní spolu už nějakou dobu nechodíme, což s sebou ale paradoxně, z hlediska čistě fotografického, přináší jisté výhody - lze se focení plně věnovat, bez rozptylování čímkoliv dalším, což bylo v minulosti problematické, neboť obvykle focení probíhalo pouze v průběhu různých procházek a výletů, přičemž mu nebyl věnován dostatek prostoru.

Zatímco, běžné focení bývá téměř celodenní záležitostí a probíhá na mnoha různých místech. Do toho stádia jsem se sice úplně nepropracovali ani v tomto případě, ale to bylo způsobeno tím, že se jednalo a neplánovanou akci, která navíc probíhala v relativně neznámém prostředí, tedy mimo Znojmo, konkrétně v Brně - na Stránské skále.

Při těchto výletech mimo mé běžné fotografické teritorium obvykle vznikají různé komplikace, proto jsem byl tentokrát mile překvapen, že tomu tak nebylo. Do jisté míry to bylo zásluhou toho, že jsem si pořídil navigaci, neboť ta v telefonu mi po softwarové stránce "umřela". Vývoj operačního systému Bada byl totiž ukončen, takže než se zdlouhavě zabývat zprovozněním odpovídajícího softwaru, je mnohem jednodušší použít navigaci externí. 


Jinak, další věc... po všech těch letech nezálohovaných souborů a spoustě probdělých nocí, v průběhu kterých jsem pracně, s vypětím všech sil, obnovoval data z poškozených disků, jsem konečně začal fotografie zálohovat. V minulosti s tím byl především problém finanční. 

Pořídil jsem si za tím účelem externí pěti terabytový disk, který je kapacitně schopen pojmout všechny mé fotografie... byť moc místa už tam nezbude, vychází to akorát. Zálohování na úložiště stejné technologie, sice není úplně ideální, neboť například v případě úderu blesku, nebo proti magnetickému poli, by mi to stejně nepomohlo, ale pořád je to mnohem lepší než nic a když jeden z disků odejde, zkrátka zakoupím nový a odpovídající data na něj překopíruji ze zálohy.

V minulosti jsem se pokoušel i o zálohu na BD-čka (blu-ray), ale to se neosvědčilo, neboť jsou tato média velmi poruchová a kapacita je nízká - na jedno jednovrstvé médium se nevejde ani jedno celé focení a vícevrstvá jsou neskutečně drahá. Nehledě na čas, který by zabralo vypálení tolika médií.  Byly by jich potřeba minimálně dvě stovky.

Ostatně, i mezi těmi disky už se ta data přesouvají dva dny (a noci) a to je prozatím zazálohován pouze jeden celý a u druhého jsem na deseti procentech. Ale to je do jisté míry způsobeno tím, že je kontrolován CRC součet jednotlivých souborů, abych měl jistotu, že se zálohovaná data na disk zapsala v pořádku.