Čeština (Česká republika)Русский (Россия)Slovenčina (Slovensko)

Anketa

Uznávate fotenie za peniaze alebo preferujete slobodnú tvorbu ?
 

Môj účetGalerie nejlepších... dovolená... osvit filmů... Akty X
Utorok, 04 August 2015 00:17


Byť nepatřím mezi zastánce sociálních sítí a kromě G+ žádnou další z nich nevyužívám, musím konstatovat, že v tamních fotografických komunitách se mi líbí. Lidé se tam chovají přátelsky a nemají hloupé a stupidní řeči, jako tomu bývá v případě některých fotografických serverů (photoserver.eu atp...).

To však není jediným aspektem, co se mi tam zamlouvá. Úplně k zahození nejsou komentáře typu, jaké lze spatřit na výše uvedeném obrázku, obzvláště pak v kombinaci s relativně vysokým počtem kladných ohlasů, byť vyjádřených poměrně stupidním soudobým způsobem, tedy počtem plusek.

Stejně jako v případě snímku minulého, jich i zde členové komunity naklikali poměrně dost, byť ne až tolik, jako minule. V každém případě to opět zapříčinilo milý fakt, že se i tato fotografie objevila v Galerii nejlepších.

Ale to vše jen tak čistě pro zajímavost. Ohlasy ani názory ostatních mě z fotografického hlediska nikdy příliš nezajímaly a na tom se nic nezměnilo.


Jinak, možná jste zaznamenali delší prodlevu od poslední novinky, než bývá zvykem. Ta byla zapříčiněna tím, že jsem byl na dovolené a to v Chorvatsku. Na rozdíl od let minulých (viz ZDE a ZDE) jsem tam však letos bohužel neměl koho fotit. Chtěl jsem to vyřešit návštěvou nudapláže, ale nějak jsem nesehnal vhodný doprovod, neboť spolurekreanti neměli to správné pochopení a byli tedy v tomto ohledu zcela nespolupracující a samotnému se mi nechtělo. Takže ani tohle mi ve výsledku zkrátka nebylo dopřáno.

Chtěl jsem to pojmout v obdobném stylu, jako to praktikoval Tichý, který fotil holky na koupalištích, ale nevím jestli je to legální a navíc by takové počínání zřejmě vedlo k tomu, že bych byl za úchyla. Byť takové podvodní akty (kromě těch infračervených, samozřejmě) z nudapláže by jistě měly něco do sebe a ve výsledku by mohly působit poměrně nekonvenčním dojmem, byť by to vyžadovalo poměrně důmyslný výběr pláže, aby se pod vodou nevyskytovalo moc "hadů" a dam důchodového věku - jejich poprsí by totiž rozvířilo vodu, jak by viselo až na dno a v kalné vodě se nefotí dobře.

Už bych to nějak hlouběji nerozebíral... zkrátka a dobře, letos žádné fotky z Chorvatska nejsou a nebudou. Je to nemilé, ale je to tak.

Původně jsem chtěl letos zajet ještě do Itálie, ale tam bych toho asi nenafotil o moc víc, než v tom Chorvatsku a navíc bych se tam asi moc nedomluvil. Zatímco v Chorvatsku se lze krásně domluvit Česky a Chorvatštině je plně rozumět, v Itálii to nehrozí. Ale asi z toho nic nebude, neboť všechny mé úspory již padly na let na padáku za člunem. Při té příležitosti jsem zavítal 350 metrů nad moře, ovšem pobyl jsem tam jen něco mezi pěti až deseti minutami, takže to ve výsledku nebyla až tak výhodná investice jak se mi původně jevilo. 


Další věc... už před nějakou dobou jsem se rozhodl vyzkoušet služby osvitu digitálních fotografií na barevný diapozitiv. Dotyčný měl však nějaké potíže s osvitovým zařízením, takže se dlouho nic nedělo (což mi ale nijak nevadilo, neboť to nespěchalo), když v tom se mi náhle v e-mailové schránce objevila zpráva, že zakázka byla zpracována a odeslána. 

Zpracovaný film mi již dorazil a letmým pohledem se jeví velice zajímavě. Hlouběji jsem zatím nezkoumal, jaký potenciál se v něm skrývá, neboť čekám až mi dorazí diarámečky, do kterých film umístím a především musím někde vydolovat promítačku. Teoreticky by se měla nacházet kdesi pod letitými vrstvami prachu ve sklepě, ale jestli tam skutečně je, to netuším a už vůbec netuším, co může být zač a zda bude případně použitelná. V nejhorším případě budu muset nějakou zakoupit. 

Každopádně, teoreticky by měl diák zachycovat mnohem širší barevné spektrum, než jsou schopny zobrazit dnešní monitory, nemluvě o velikosti, v jaké je možné je promítat.... ta je oproti monitoru někde úplně jinde.

Dalším aspektem je, že je to výtečný způsob zálohování a archivace, neboť film má potenciál vydržet mnohem déle, než digitální data, jejíchž archivace je problematická a poměrně snadno může dojít k jejich ztrátě. Nehledě na to, že za delší dobu už ani nemusí být daný digitální formát v čem otevřít, stejně jako v dnešní době například soubory vytvořené v DOSu.


A poslední věc... všiml jsem si, že proběhlo vyhodnocení letošního ročníku soutěže Akty X. Vše dopadlo přesně jak jsem očekával - nic jsem letos nevyhrál (nejen kvůli tomu, že jsem prošvihl termín a vložením se mi u snímků poškodily barvy) a ve čtenářským hlasování opět zvítězil podvodník Svoboda. Ani s porotou to letos moc dobře nedopadlo, neboť zatímco loni byla složená z profesionálních fotografů, letos jsou jejími členy zjevně pouze bulvární novináři z redakce Reflexu, kteří o kvalitách fotografií očividně příliš ponětí nemají a na rozdíl od zmiňovaných fotografů tedy nehledají kvalitu uměleckou, nýbrž jen jakési líbivé snímky, zhruba z pohledu uživatele Facebooku.

Nechci aby to vyznělo, že mám potřebu vítězné snímky nějakým způsobem hanit, jelikož jsem letos nevyhrál, ale snažím-li se na věc nahlížet alespoň trochu objektivně, tak nezbývá, než zkonstatovat, že jsou to fotografie takového typu, že ani neurazí, ani nenadchnou. Tedy až na ty Svobodovy, které vyloženě uráží a oči se začínají protáčet už při letmém pohledu na ně. 

Cena šéfredaktora je jakýsi snímek z hospody, který neuměle zachycuje holku, která ukazuje kozy, přičemž je za ní velmi neurovnané pozadí a fotka je zajímavá pouze tím, že byla převedena do relativně zdařilého černobílého provedení.... "nejlepší akt v interiéru dle poroty" od Kaštovského vlastně ani není akt, neboť pokud dobře vidím, tak má dotyčná podprsenku, což ze snímku dělá úplně obyčejný portrét pihovaté holky, vyfocený s malou hloubkou ostrosti... k "nejlepšímu aktu v exteriéru dle poroty" od Oujeského tak nějak nemám co říct, neboť je to naprosto bezcenný výcvak, který by se dal lépe vyfotit i mobilem.

Relativně zdařilý je "nejlepší akty v exteriéru dle poroty" od Žižáka, ale ani ten tak nějak nemá "nic navíc", čím by se nějakým způsobem lišil od tisíců podobných snímků běžného mainstreamu, jakých je plný internet.

Zkrátka celé bych to shrnul do jediného slova, kterým je ÚPADEK.

O tom ostatně svědčí i to, že zbytek výher z minulého roku jsem stále neobdržel a na můj dotaz, jak to s nimi je, dokonce ani nikdo nereagoval. Takže myslím, že i kdybych tam letos přihlásil sebelepší snímek, tak ho radši přejdou a vyberou jiný, jen aby se zbavili toho "otravného člověka, co po nich pořád něco chce" a má tu drzost, že když něco vyhraje, tak očekává, že to i dostane. No, co si budeme povídat, on je to v dnešní době poměrně naivní přístup...